Depureco TX 300 Z22
- Mellemstore produktionsanlaeg med kontinuerlig stoev-udvikling i Zone 22
- Plast-produktion og granulatfraktioner
- Papirindustri med stoev fra skaere- og pakkelinjer
- Pulverlakering i kategori 3 Zone 22-anlaeg
- Fast placering ved produktionsstation med slangefoering
- ATEX-direktivet 2014/34/EU -- II 3D Ex h IIIB T140 Dc
- EN 17348:2022 (harmoniseret marts 2023)
- IEC 60335-2-69 (industristøvsugere)
Depureco TX 300 Z22
Depureco TX 300 Z22 er indgangsmodellen i TX Z22-serien: 3 kW sidekanalblaeser, 100 L AISI 304-beholder og 350 m3/h luftflow ved 240 mbar undertryk. TX er 3-fase dedikerede produktionslinje-stoevsugere med 3x cartridge-filter (90.000 cm2) og reverse jet cleaning som standard. ATEX-maerkningen II 3D Ex h IIIB T140 Dc daekker Zone 22 ekstern -- braendbart stoev hvor produktionsmiljoeet ikke naar kategori 1 eller 2. Relief valve inkluderet for at beskytte motoren mod filter-overtryk. Egner sig til mellemstore produktionsanlaeg med kontinuerlig stoev-udvikling, fx plast-produktion, papirindustri eller mellemstor pulverlakering.
Anvendelsesområder
- Mellemstore produktionsanlaeg med kontinuerlig stoev-udvikling i Zone 22
- Plast-produktion og granulatfraktioner
- Papirindustri med stoev fra skaere- og pakkelinjer
- Pulverlakering i kategori 3 Zone 22-anlaeg
- Fast placering ved produktionsstation med slangefoering
Tekniske specifikationer
| ATEX-mærkning | II 3D Ex h IIIB T140 Dc |
|---|---|
| Intern / ekstern zone | 22 / 22 |
| Motortype | Sidekanalblaeser 3-fase (3 kW / 4 HP), ATEX-certificeret til kategori 3D |
| Tidsbrug | Kontinuerligt |
| Luftflow | 350 m³/h |
| Undertryk | 240 mbar (2448 mmH₂O) |
| Beholder | 100 L |
| Lydtryk | 74 dB(A) |
| Filterklasse | M-klasse |
| Filtertype | 3x Cartridge antistatisk polyester klasse M, 90.000 cm2 (HEPA H14 22.000 cm2 som tilvalg, reverse jet cleaning og relief valve inkluderet) |
| Primærfilter | 3x Cartridge antistatisk polyester klasse M. 90.000 cm2 |
| Opsamlingssystem | Aftagelig beholder |
| Materiale | Lakeret staalkonstruktion, AISI 304 stoevbeholder |
| IP-klasse | IP55 |
| Effekt | 3.0 kW |
| Spænding | 400 V / 50/60 Hz |
| Sugeaabning | Ø 70 mm |
| Dimensioner (L × B × H) | 650 x 1100 x 1400 mm |
| Vægt | 130 kg |
Spørgsmål og svar
Er Depureco TX 300 Z22 certificeret til Zone 21?
Nej. TX 300 Z22 er maerket II 3D Ex h IIIB T140 Dc -- kun Zone 22 ekstern. Zone 21 kraever kategori 2D-maerkning. Hvis din produktion har klassificerede Zone 21-omraader, skal du vaelge en 1/2D-model (fx Depureco BL 45 DEX 1/2D eller PUMA 10 DEX 1/2D).
Hvad er forskellen paa 3D og 1/3D?
Maerkningen 3D (uden 1/3D) betyder at maskinen kun er certificeret til at staa i Zone 22 ekstern -- det interne opsamlings-rum er IKKE certificeret til ATEX. 1/3D betyder at ogsaa det interne rum er Zone 20-certificeret, hvilket er noedvendigt hvis det indsugede stoev selv udgoer en antaendelses-risiko i beholderen. TX 300 Z22 er 3D, fordi dens filter-udgang forhindrer stoev i at naa motoren, men beholderen er ikke certificeret som Zone 20. Til intern Zone 20 vaelges fx Depureco PUMA 10 DEX 1/3D.
Hvilket filtersystem har TX 300 Z22 som standard?
Standard er 3x cartridge-filter i antistatisk polyester klasse M med 90.000 cm2 samlet filterflade. Rensesystemet er reverse jet cleaning -- manuel trykluftspuls der renser cartridgene uden at aabne maskinen. HEPA H14 22.000 cm2 er tilvalg for klasse H-filtrering. Automatisk reverse jet er ogsaa tilvalg (erstatter den manuelle puls med tidsstyret pneumatisk sekvens).
Kan TX 300 Z22 koeres paa 60 Hz?
Ja. Sidekanalblaeseren er certificeret til 400 V 50/60 Hz, saa den fungerer baade i Europa og paa 60 Hz-markeder. Bemaerk at ydelsen (luftflow, undertryk) varierer let mellem 50 og 60 Hz: ved 60 Hz stiger luftflow med ca. 20 %, undertryk med ca. 44 %. Kontakt os for praecise ydelsesdata paa 60 Hz hvis du eksporterer til Nord- eller Sydamerika.
Hvornaar er TX 300 Z22 nok, og hvornaar skal jeg vaelge TX 400 eller TX 550?
TX 300 Z22 leverer 350 m3/h ved 240 mbar -- tilstraekkeligt til en enkelt stationaer opsamling med slange paa 3-5 m og moderat stoevbelastning. Vaelg TX 400 Z22 hvis du har behov for hoejere luftmaengde (450 m3/h). Vaelg TX 550 P Z22 til hoeje luftmaengder (550 m3/h) eller TX 550 S Z22 til hoeje undertryk (400 mbar -- til lange slanger eller fint klaebrigt stoev). Skal du have tung industri-krav, flere samtidige opsamlingspunkter eller 3-skiftsdrift, vaelges PUMA-serien.
Er TX 300 Z22 mobil eller stationaer?
TX 300 Z22 er en stationaer produktionsstoevsuger paa 130 kg med hjul til service-flytning (ikke daglig mobilitet). Den placeres fast ved en produktionsstation med fast slangefoering. Den eksterne dimension (650 x 1100 x 1400 mm) og vaegten goer den uegnet til daglig omflytning. Til mobilitet vaelges ECOBULL-serien (ca. 95 kg) eller BL-serien (38-45 kg).